Etapy zamówienia

1. Projekt awersu i rewersu

Na tym etapie nie ponosisz żadnych kosztów*

W pierwszym etapie zamówienia są dwie możliwości. Najprostszą i bezpłatną opcją jest zaprojektowanie obydwu stron monety w naszym innowacyjnym KREATORZE MONET. Krok po kroku, zostaniesz poprowadzony przez wszystkie etapy projektowania i na końcu otrzymasz e-mail ze swoim projektem.

Jeżeli posiadasz gotowy projekt monety, możesz go wysłać bezpośrednio do nas. Akceptujemy pliki oparte na wektorach (np. dxf, cdr, svg, plt, ai, pdf, dwg).

*Jeśli posiadasz plik projektu oparty na zwykłej grafice (np. jpg, gif, png) będziemy musieli doliczyć koszty pracy grafika (cena ustalana indywidualnie, od 200 zł netto przy prostych projektach).

Szacowany czas ETAPU 1: Uzależniony jest od Klienta. Jeżeli projekt będzie tworzony w Kreatorze Monet, może trwać tylko kilka minut. Jednak jeśli będą poprawki w projekcie, czas może wydłużyć się do kilku dni.

2. Akceptacja projektu i wycena

Na tym etapie nie ponosisz żadnych kosztów

Po otrzymaniu projektu, dział graficzny skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia ostatecznej wersji. Gdy nasz artysta grafik uzna, że w projekcie są błędy lub coś można zmienić w celu uatrakcyjnienia monet, zostaniesz o tym poinformowany. Następnie skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy wycenę zamówienia. Gdy projekt i koszty zamówienia będą zaakceptowane przez obie strony, przejdziemy do PRÓBY STEMPLI.

Szacowany czas ETAPU 2: Grafik przeanalizuje projekt w ciągu kilkunastu godzin i niezwłocznie skontaktuje się z Tobą. Przy skomplikowanych projektach czas może się wydłużyć do maksymalnie 2 dni roboczych.

3. Próba stempli

Na tym etapie nie ponosisz żadnych kosztów

Gdy posiadamy gotowy i zaakceptowany projekt, przystępujemy do próby stempli. Na tym etapie zobaczysz już efekty naszej pracy, nie ponosząc żadnych kosztów.

Twój projekt zostanie przesłany do działu produkcji, gdzie na ploterze wykonamy próbę stempli (awers i rewers) w aluminium, następnie wyciśniemy odbicie monety w plastelinie i sfotografujemy ją. Zdjęcia wyślemy na adres e-mail podany w zamówieniu.

Jeżeli po otrzymaniu zdjęć stwierdzisz, że wszystko jest w porządku, przejdziemy do kolejnego etapu – realizacji zamówienia. W wypadku, gdy będziesz chciał nanieść poprawki w projekcie, wrócimy do rozmowy z grafikiem (ETAP 2).

Szacowany czas ETAPU 3: 24 godziny (lub kolejny pierwszy dzień roboczy).

4. Akceptacja próby stempli i złożenie zamówienia

Gdy akceptujesz projekt oraz próbę stempli, będziemy potrzebowali pisemnego potwierdzenia zamówienia (wystarczy e-mail), naszego regulaminu oraz wpłaty 100% kwoty za zamówienie (wraz z kosztami wysyłki).

Szacowany czas ETAPU 4: Zależny od Klienta.

5. Produkcja monet

Produkcja monet to skomplikowany proces, który przebiega według schematu:

 • tokarka CNC wytacza „puste” stemple

 • ploter frezuje odbicie lustrzane projektu monety na stemplach

 • kompletne stemple są polerowane

 • stemple przechodzą odróbkę termiczną (hartowanie w temperaturze do 800 st. C)

 • czyszczenie stempli

 • wybicie z taśmy mosiężnej na prasach automatycznych „pustych” krążków (walców wielkości monety)

 • montaż stempli na prasie automatycznej hydraulicznej o dużym nacisku

 • wybicie partii monet

 • czyszczenie i odtłuszczanie monet w specjalnej maszynie

 • polerowanie monet

 • nakładanie warstwy galwanicznej (nikiel, posrebrzanie, pozłacanie) – jeżeli Klient wybrał taki wariant

 • kontrola jakości

 • pakowanie partii monet

Szacowany czas ETAPU 5: Do 14 dni roboczych

6. Wysyłka zamówienia

Przesyłki realizujemy kurierem FedEx. Koszt jest stały i wynosi 20 zł brutto. Zamówienia powyżej 1000 szt. wysyłamy za symboliczną ZŁOTÓWKĘ. Każdą wysyłkę ubezpieczamy na kwotę z faktury.

Szacowany czas ETAPU 6: Maksymalnie 2 dni robocze.